18. Dach a projekt domu parterowego


Decydując się na budowę domu parterowego, musimy mieć świadomość konsekwencji, na jakie się zgadzamy. Oprócz ogromnej powierzchni uwzględnionej w naszym projekcie, sporym problemem może okazać się duża powierzchnia dachu.
Co oczywiste, dach taki będzie kosztował nas statystycznie więcej niż wtedy, gdy zdecydowalibyśmy się postawić dom piętrowy. Gdy jednak tworzymy dach do domu piętrowego, musimy doliczyć koszty większej izolacji (w przypadku domów parterowych dużym udogodnieniem jest poddasze nieużytkowe). Koszty jednak powinny się także wyrównać pod względem komunikacji – w domu parterowym oszczędzamy w końcu między innymi na schodach. Schody, ponadto, mogą okazać się bardzo znaczącą zaletą, szczególnie jeśli domownikami mają zostać osoby starsze, mogące mieć problem z poruszaniem się. Warto także wziąć pod uwagę nas samych za parę czy parędziesiąt lat i to, czy będziemy mieć dostatecznie dużo chęci i siły do pokonywania kolejnych stopni.
W przypadku dachu, jak już zostało wspomniane, problematyczne może okazać się zaizolowanie dachu w budynkach piętrowych – na pewno znamy problem gorąca w lecie i zimna w zimie, także izolacja może nas kosztować więcej niż w domach parterowych. Inaczej jest tutaj w przypadku domów parterowych, bo naszym izolatorem jest poddasze, które nie pełnią funkcji użytkowej. Stanowi to niewątpliwie duży plus, który możemy zauważyć także w naszym budżecie.
Specjaliści dodają, że jeśli nasz dom ma niewielką powierzchnię użytkową – do, powiedzmy, stu metrów kwadratowych – to wtedy zdecydowanie powinniśmy nastawić się na dom parterowy, bo w przeciwnym razie staje się on niezwykle niefunkcjonalny. W przypadku tak małej powierzchni (patrząc na budowę domu) nasz portfel zdecydowanie doceni fakt, że zdecydujemy się na jedną zaledwie kondygnację. Jeśli natomiast nasz dom będzie miał większą powierzchnię, czyli powyżej stu metrów kwadratowych, wtedy można rozważyć opcję domu piętrowego lub ewentualnie z poddaszem użytkowym.

Previous 85. Usytuowanie projektu domu
Next Projekty domów jednorodzinnych.