77. 5 kroków do zakupu dobrego projektu domu


Decydujemy się – chcemy postawić sobie dom. Zanim jednak będziemy posiadać projekt naszego domu idealnego, musimy pokonać pięć kroków, które nam to umożliwią.
Krokiem pierwszym jest wybór działki – to ona powinna być wybrana zanim zdecydujemy się na projekt. Warto zwrócić uwagę na plan zagospodarowania przestrzennego, wady i zalety okolicy, poziom wód gruntownych (zwłaszcza ta ostatnia informacja jest niezbędna, jeśli decydujemy się na dom z piwnicą). Zakładamy, że jesteśmy świadomi swoich potrzeb i mamy jakiś gust dotyczący domu – musimy się upewnić, czy będzie on współgrał z okolicą.
Drugim krokiem jest wybór projektu domu do określonej działki – na przykład, posiadając małą działkę, powinniśmy zrezygnować raczej z domu parterowego. Mając działkę w górach, z ostrym nachyleniem, warto rozważyć częściowe podpiwniczenie pod niższą warstwą budynku. Dobry dobór projektu do działki będzie sporym gwarantem sukcesu.
Trzecim etapem są konsultacje z architektem adoptującym. Jego wiedza i doświadczenie pomoże nam uniknąć wiele błędów; powinniśmy, umawiając się z nim na spotkanie, wspólnie dobrać idealny projekt, który wpasuje się zarówno w możliwości działki, nasze gusta, jak i okoliczne prawo. Warto też dowiedzieć się kosztorysu danych projektów.
Kolejnym elementem jest decyzja o zakupie projektu. Po długich konsultacjach, rozmowach, dyskusjach – mamy! Wybraliśmy projekt, znamy jego wady i zalety, mocne i słabe punkty. Wiemy, jak nasz projekt domu będzie usytuowany względem działki, jakie zmiany będziemy chcieli nanieść i z jakimi kosztami wiąże się cała budowa.
Piąty, ostatni element to zakup projektu. Upewnijmy się, że kupujemy go w czterech egzemplarzach (tyle potrzebujemy, jeśli składamy wniosek do odpowiedniego organu o budowę), że posiada on projekty architektoniczne, konstrukcyjne i instalacyjne oraz że architekt, który projekt stworzył, zgodził się na modyfikację projektu w takim stopniu, w jakim my ten projekt musimy zmodyfikować.

Previous 25. Garaż w budynku a uwzględnienie go w projekcie domu
Next 54. Domy kilkupokoleniowe – co je cechuje?