93. Kominek w projekcie domu


Jakie są trzy główne przesłanki dotyczące posiadania kominka? Pierwsza: jaką funkcje ma on pełnić, druga: ile środków chcemy na niego przeznaczyć i trzecia: jak wygląda design naszego domu. Znając odpowiedzi na te trzy pytania, jesteśmy w stanie dopasować kominek do naszych potrzeb.
Kominek może być stworzony w niemal każdym domu – jedynym problemem może okazać się brak komina. W przypadku domów jednorodzinnych kłopot automatycznie nam się likwiduje, bo komin można dobudować; gorzej ma się to z blokami mieszkalnymi.
Jeśli od początku wiemy, że chcemy, aby w naszym domu pojawił się kominek, powinniśmy brać pod uwagę takie projekty domów, które umożliwiają nam jego postawienie.
Trzeba uzmysłowić sobie, jakie funkcje ma pełnić nasz kominek. Obecnie mamy już takie systemy grzewcze, że dzięki naszemu kominkowi możemy ogrzać cały dom (lub mieszkanie). W polskiej mentalności kominek wciąż jest jednak zaledwie elementem w aranżacji wnętrza – musi ładnie wyglądać i mieć dużą szybę, a jeśli chodzi o funkcję grzewczą, nie jest ona aż tak istotna. Myślenie to jest niezwykle krzywdzące, zwłaszcza że obecnie kominki mają dużą sprawność – rzędu 86% – a poza tym są urządzeniami niezwykle ekologicznymi, co zaś wypełnia kryteria projektów domów energooszczędnych.
Kominek to kwestia nie tylko gustu, ale i finansów. Te z najwyższej półki zapewniają dobre spalanie – a więc zmniejszoną emisję cząstek stałych i tlenku węgla do atmosfery. W praktyce, którą my możemy łatwo zauważyć, przekłada się to po prostu na czystą szybę w kominku.
Możliwości wyboru kominka jest mnóstwo – od szyb prostych, półokrągłych, pryzmatycznych czy falowanych, aż po mnogość w wyboru wkładu grzewczego, bryły i jej ewentualnej aranżacji. Jeśli się już na kominek zdecydujemy, z pewnością znajdziemy taki, który najlepiej będzie nam odpowiadał.

Previous 56. Dodatkowe pomieszczenia w projekcie – co z nimi?
Next 10. Jakie obowiązki ma architekt adoptujący?