26. Projekt domu bez garażu – co wtedy?


Jest! Zdecydowaliśmy się na projekt domu, jest dla nas idealny. Idealny rozmiar i rozmieszczenie – już w oczach wyobraźni widzimy siebie na tej wygodnej kanapie z salonie, patrzymy przez ogromne okna balkonowe i popijamy wyśmienitą kawę z mlekiem, ze swojego ulubionego kubka. Tylko że jest jeden problem… w tym idealnym budynku brakuje jednego: garażu. Co wtedy?
Oczywiście, pierwsze, co przychodzi do głowy, to adaptacja projektu i poproszenie architekta, żeby jednak ten garaż uwzględnił – rzadko kiedy architekt adoptujący zrezygnuje z takiego zlecenia.
Bywa jednak tak, że nie spodoba nam się pomysł, który nam architekt przedstawił – albo po prostu dom jest dla nas idealny bez żadnego dodatkowego garażu, który tylko oszpecałby, w naszym mniemaniu, odbiór całego budynku. Co wtedy?
…wtedy możemy pokusić się o postawienie garażu wolnostojącego. Można powiedzieć, że taki garaż wolnostojący można traktować jak mały dom – aby go postawić, musimy starać się o pozwolenie na budowie. Taka wersja jest niewątpliwie droższa niż dobudowanie garażu do naszego domu. Ważne jest, aby garaż wolnostojący odpowiadał stylowi i kolorystyce domu; warto także nasz garaż ocieplić; musimy także zapewnić w nim oświetlenie i odpowiednią wentylację, a także wysokość: minimum 2,2m.
Jeśli zdecydujemy się na postawienie garażu wolnostojącego, możemy przy okazji dobudować do niego schowek na rowery (albo wyznaczyć miejsce do niego w środku) bądź stworzyć miejsce do grillowania, najlepiej zadaszone.
Zamiast wymurowania garażu, możemy zdecydować się na postawienie garażu-blaszaka. Jeszcze prostszym, tańszym rozwiązaniem jest stworzenie wiaty garażowej – jeśli jej powierzchnia jest nie większa niż 25 m kw., nie musimy starać się o pozwolenie na budowę. Tutaj minusem na pewno jest narażenie na wiatr czy temperatury (zwłaszcza te niskie zimą), dlatego warto traktować to jako opcja zastępcza, na czas postawienia garażu.

Previous 91. Stereotypy w projektach domów
Next 89. Strefy w domu – jakie byłoby ich najgorsze rozmieszczenie?